Výroba Boilies

 

DOMÁCÍ VÝROBA BOILIES

 

Boilies je moderní a v současnosti velice používanou návnadou a nástrahou na ryby. Dnes si ho již lze zakoupit hotové v rybářských prodejnách, a nebo si ho lze vyrobit doma,což nám udělá větší radost z úlovku.Je zde uvedeno o doma vyráběnému boilies, jež může mít několik podob a záleží jen na nás, kterou z níže popsaných variant si zvolíme.
První varianta je, že nakoupíme už hotovou suchou směs a do ní přidáme příslušné komponenty. Tou druhou a podstatně těžší možností je, že si suchou směs vyrobíme sami! U této varianty se předpokládá, že už jste nějaké boilies dělali a že už máte částečné zkušenosti. Dnes bych se chtěl věnovat první variantě, o druhé si povíme příště.
V případě, že s výrobou opravdu začínáme úplně poprvé, měli bychom si raději zvolit levnější směs pro případ, že by to dopadlo katastrofálně! V obchodech se ptejte po směsi na výrobu boilies. Těchto směsí je mnoho druhů od různých dodavatelů, liší se jak cenou, tak kvalitou. Mezi nejznámější výrobce patří např. J. Těšínský , M.Kučera či K. Nikl, ale každý z vás si tu svou "zaručenou" bude muset najít sám.
Poprvé budeme dělat boilies určitě z malého množství, protože ingredience nejsou právě levné a první pokus by mohl skončit v koši. Nejjednodušší je koupit si k vybrané směsi nějaký aminokomplex ( směs aminokyselin, vitamínů a všech podobných látek, které vysoce obohatí vaši směs). Opět existuje mnoho druhů lišících se jak výrobcem, tak především příchutí (jahoda, banán, oliheň?). Dávkování je vždy uvedeno na lahvičce. Při plánování krátkodobé výpravy doporučuji držet se spíše horní hranice dávkování a při dlouhodobějším výletu té dolní. Pokud nechceme použít aminokomplex, máme možnost namíchat si ingredience sami, ale to zvládne až zkušenější samovýrobce.
I když nám aminokomplex dostatečně obohatí směs, lze ji ještě vylepšit přidáním nejrůznějších esencí. Esence je jednoduše vůně. Nepsaným pravidlem ještě donedávna bylo, že by esence měla korespondovat s vybraným aminokomplexem (tedy jahodová s jahodovým), ale fantazii se meze nekladou, těžko odhadnout, co kaprovi zachutná?

 

Postup

Všeobecně platí pravidlo (ale různé směsi se v tou mohou lišit) pět vajíček na půl kilogramu suchého základu.
1. Do připravené nádoby rozbijeme vajíčka, důkladně je rozmícháme a případně přidáme barvivo.
2. Postupně vmícháváme aminokomplex, můžeme přidat i esenci.
3. Až jsou přísady pořádně rozmíchané, pak pomalu a postupně za stálého míchání přisypáváme suchou směs, až nám vznikne řídká kaše.
4. Takto připravenou kaši necháme cca 20min odpočinout.
5. Po 20 minutách kaši dohustíme suchou směsí (postup stejný jako v bodě 3).
6. Když je těsto tak husté, že nejde nadále míchat vařečkou, vyndáme ho z nádoby a zpracujeme na válu (zpracované těsto se nám nesmí lepit na prsty).
7. Těsto dáme do igelitového sáčku, protože rychle osychá a než bychom ho celé použili, tak by část byla už nezpracovatelná.
8. A konečně se dostáváme k samotnému tvarování boilies - záleží jen na nás, jakého tvaru (kulatý, hranatý?) a velikosti ho chceme. Také to závisí na typu vody, na kterou se chystáme. Pokud se rozhodneme pro tvar kuličky, je vhodné pořídit si roball, jenž vám znatelně usnadní práci.V žádném případě bych vám nedoporučoval válet kuličky v ruce. Je to příšerně zdlouhavé a úmorné. Pokud ale roball nemáte, je tu ještě jedna rychlá varianta, kterou dost často používám. Dlaněmi rozválejte na vále dlouhé tkaničky, které nožem posekáte na "klobásky".
9. Boilies vsypeme do vařící vody, která nesmí přestat vřít ani po vložení kuliček (klobásků?). Chceme-li boilies dělat na vařiči, musíme do hrnce dát jen pár kousků, protože jinak by voda přestala vřít. Absolutně nejlepší je mít starý fritovací hrnec. Ušetří vám spoustu času a lze vařit najednou trojnásobně větší dávku než běžným způsobem. Délka vaření se liší od druhu boilies a od toho, jak tvrdé ho chceme mít. Všeobecný průměr je něco kolem 1,5 - 2 minut, ale každá použitá směs vyžaduje jinou dobu vaření, na niž přijdete pouze metodou pokus-omyl. Také čím tvrdší boilies chceme mít, tím déle ho vaříme.
10. Uvařené boilies sušíme, nejlépe na nějakém sítu.Rozhodně ne na slunci, které by nám mohlo boilies znehodnotit. Abychom dostali měkčí boilies, tak stačí 1den. Já suším asi 3 dny. Po usušení je nejlepší boilies zmrazit a ono pak vydrží v mrazáku klidně jeden rok.